ENEZ GENÇLİK KÜLTÜR VE SPOR MERKEZİ AÇILDI

ENEZ GENÇLİK KÜLTÜR VE SPOR MERKEZİ AÇILDI
Bu haber 23 Kasım 2020 - 14:00 'de eklendi ve 2.525 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü ENI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programında, Karadeniz Havzasında Girişimciliğin Gelişimi İçin Kaynak Ortak Kültürel Miras, Hazine Projesi kapsamında iki büyük yatırım faaliyetlerinden biri olan Enez Gençlik Kültür ve Spor Merkezi’nin açılıştan önce Enez İstanbul Tesislerinde basın toplantısı düzenlendi.

Projenin başladığı anlardan ibaret, faaliyetlerin görsellerinden oluşan proje tanıtım sinevizyon sunumu yapıldı. Pandemi’den dolayı  açılışa katılamayan Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Genel Müdürü Bülent Özcan’ın video konferansı izlendi.

 

 

 

 

 

 

Ardından Trakya Üniversitesi Turizm Anabilim Dalından Prof. Dr. Emel Gönenç Güler’in Enez Potansiyel Turizm Raporu sunumu yapıldı.

Enez İlçe Kaymakamı Şükrü Alperen Göktaş’ın projenin önemi ile ilgili konuşmasının ardından, Dalış, Kano, Yüzme, Fitnes ve Plates kurslarını tamamlayan her daldan birer kursiyere sertifikaları verildi.

Enez Limanı yanında bulunan Enez Gençlik Kültür ve Spor Merkezi’nin açılışının ardından, bina gezilerek tanıtımı yapıldı. Enez Milli Eğitim Müdürlüğünde Müzik Öğretmeni Kamuran Kora’dan Çella ve Akordiyon resitali yapıldı.

 

“Avrupa Birliği Başkanlığı, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ulusal otorite görevini yürüttüğü ENI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında 18 Eylül 2018 tarihinden itibaren yürütülmekte olan BSB371 Referans Numaralı TREASURE (HAZİNE “Ortak Kültürel Miras –  Karadeniz Havzasında Girişimciliği Geliştirmek için Kaynak”) projesi kapsamında Enez Kaymakamlığı tarafından Limandaki Sahil Sıhhiye binası tadile edilerek ve danış, kano, yüzme, fitness, pilates, resim, ebru ve müzik ekipman ve sarf malzemeleri ve mobilyalar ile tefrişatı sağlanarak Enezlilerin faydalanacağı kültür ve spor merkezi haline getirildi. Merkezin resmi açılışı 13.11.2020 de geniş katılımlı bir tören ile yapılmıştır.

 

BSB 371 HAZİNE Projesinin genel hedefi; Sürdürülebilir kalkınma ve ortak çevresel koruma ile Karadeniz Bölgesindeki insanların refahını yükseltmektir. Bu bağlamda, komşu ülkeler ile birlikte ortak mirasa ait doğal ve tarihi arkeolojik alanların yenilikçi yöntemler ile akıllı ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı yapacak şekilde yeniden düzenlenmesidir.Antik Ainos / modern Enez, en iyi dalış yerlerinden biri olan Saroz körfezine yakın bir notada yer almaktadır. Hâlihazırda bölgede, genel bir planlamadan bağımsız ve kopuk halde tüplü dalış, sörf, su altı arkeolojik araştırmalar ve deniz turizmi etkinlikleri sürdürülmektedir. Sınırlı olanaklardan ötürü bölgenin turizm potansiyeli yeterince tanıtılamamakta ve bölgeye gelen misafirlerin farklı aktiviteler gerçekleştireceği ve su il ilgili spor/aktivite dallarında eğitim alacakları bir merkez bulunmamaktadır. Buna ek olarak ilçede herhangi bir müze, sergi galerisi veya arkeolojik & tarihsel değerleri tanıtan bir mekân bulunmamaktadır.Yukarıdaki potansiyelleri ve olumsuz koşulları değerlendiren Enez Kaymakamlığı, benzer sorunlar yaşayan proje lider kurum ve diğer ortaklar ile birlikte HAZİNE projesini geliştirmiş ve Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği 2014-2020 programına sunmuştur. Başarılı bulunan proje 18.09.2018 tarihinde başlatılmıştır ve 17.04.2021 tarihinde sona erecektir.

Projede, Köstence İl Meclisi lider kurum olarak yer alırken, Enez Kaymakamlığı, Türkiye ortağıdır. Bunun yanı sıra;

  • Teknoloji Transfer ve İnovasyon Derneği- Bulgaristan
  • Ungheni Bölge Konseyi – Moldova

Projenin diğer iki ortağıdır.

Proje kapsamınsa Enez Kaymakamlığı tarafından tamamlanmış olan ve devam eden diğer faaliyetler aşağıdaki gibidir;

  1. Enez kıyısından 2 km, limandan 4 kilometre ve 18 metre derinliğe sahip 300 metrekarelik bir alan su altı müzesi niteliğini taşıyan bir yapay resif alanı oluşturmak üzere belirlenmiştir. Proje kapsamında inşa edilen ve belirtilen lokasyona batırılan, aslan figürü, tanrıça Nike heykeli, Enez Kalesi duvarı replikası ve Edirne Müzesindeki aslından kopyalanan rölyef, bölgenin tarihini simgeleyen heykellerdir ve denizel ekosisteme zarar vermeyecek şekilde beton malzemeden yapılmıştır.İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi tarafından fizibilitesi yapılan ve lokasyonu belirlenen su altı müzesinin kurulması, replikaların hazırlanması ve izinlerin alınması süreçlerinde birçok kamu kurumu ve yerel kurumlar ile etkin ve uyumlu işbirliği sağlanmıştır.
  2. Yapay resifin yerinin gösterildiği, su altı fotoğraf ve videoları içeren bir dijital harita hazırlanarak kurumsal web sitelerinden yayınlanması faaliyeti devam etmektedir. Kasım ayı sonunda Enez Kaymakamlığı web sitesinden verilecek link ile ilgililer dijital haritaya erişebilecek. Enez’de dalış turizmi ile ilgili edinebilecekleri deneyimleri keşfedecek ya da daha önceki deneyimlerini video, fotoğraf ve yorum olarak ve konum paylaşarak sitede paylaşabileceklerdir.
  3. Dalış Turizmi ile ilgili Enez ve çevresinin potansiyelleri araştırılarak rapor haline getirilmiş, Dalış turizminin geliştirilmesi için bölgenin güçlü ve zayıf yanları tahlil edilmiştir. Yerel paydaşlar ile yapılan toplantı ve anketler ile toplumun düşünceleri alınmıştır. Enez’e en uygun su altı turizm aktivitelerini içeren bir araştırma ise hazırlanmaktadır. Araştırma tamamlanması ile “Enez’deki su altı turizm faaliyetleri en iyi uygulamalar el kitabı” basılmış ve ilgili kamu kurumlarının yanı sıra özel sektör temsilcileri ve girişimciler ile de paylaşılmaktadır. Rapor ayrıca dijital harita üzerindeki Enez hakkında bilgiler bölümümde de paylaşılacaktır.
  4. Kurulan Merkez bünyesinde dalış, yüzme, kano eğitimleri ve fitness, pilates çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda; 30 kişiye 96 saat yüzme, 24 kişiye 48 saat dalış ve 30 kişiye 32 saat kano kullanma eğitimleri verilmektedir. Diğer yandan 24 kişi ile 16 saat fitness ve 24 kişi ile de 16 saat pilates çalışmaları yapılmaktadır. Merkezde kış ayları boyunca da resim, ebru ve müzik eğitimleri verilecektir. Bu eğitimlere her bir dalda 40 kişinin katılması öngörülmüştür.

Dalış Kursundan görüntüler

Kano Malzemeleri ve Kano Kullanma Eğitimi

Yüzme Eğitiminden Görüntüler

Fitness Çalışmaları

Pilates Sınıfı ve  Çalışmaları

2021 yılının Mart ayında, proje ortaklarının tümünün faaliyetlerini tamamlaması ile birlikte, elde edilen deneyimleri paylaşmak üzere Enez’de bir “ortak etkinlik” gerçekleştirilerek proje kapatılacaktır.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur

“Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği  Programı 2014-2020, Avrupa Komşuluk Aracı vasıtası ile Avrupa Birliği tarafından ve programa katılan: Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Türkiye ve Ukrayna tarafından yürütülmektedir.”

Bu ilan, Avrupa Birliği desteğiyle  yayınlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Enez Kaymakamlığı’nın sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER