Edirne’nin 4 ilçesi teşvik kapsamında

Edirne’nin 4 ilçesi teşvik kapsamında
Bu haber 27 Ağustos 2020 - 14:22 'de eklendi ve 767 kez görüntülendi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada; “Oda olarak her platformda bölgesel teşvik konusunda dile getirdiğimiz ve raporladığımız taleplerimiz olumlu sonuçlandı. Bu kapsamda Lalapaşa , Enez , İpsala, Meriç İlçelerimiz BÖLGESEL TEŞVİK KAPSAMINA ALINDI ve Böylece Bir Alt Bölge Teşviklerinden Faydalanabilecek.

Resmi Gazete’nin 21 Ağustos günlü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararıyla, kendi bölgesindeki teşviklerin bir alt bölgesindeki teşviklerden yararlanacak ilçeler belli oldu. Belirlenen ilçeler arasında Edirne ilinden Lalapaşa, Enez, İpsala, Meriç teşviklerinden yararlanabilecek. İlçe bazındaki teşvikin ilk kriteri için 53 ilin ilçesi sınıflandı. 28 il ise kapsama alınmadı. Yetkililer bunun nedeninin, “ilgili ilde, o ilin teşvik grubundan (sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinden) daha düşük seviyede ilçe bulunmaması” olduğunu belirtti. Ayrıca, en yüksek teşvikten yararlanan 6. Bölgedeki iller, alt bölge olmadığı için kapsam dışında kaldılar.

İlçe bazında teşvikin ilk adımı Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; halen yürürlükte olan illerin 6 gruba ayrılarak, bu gruplara göre teşvik unsurlarının verilmesi sınıflamasının yanında, her bir ilin içinde diğer ilçelere göre daha az gelişmiş ilçeler belirlendi. İlçe sınıflaması ilk kez karara girmiş oldu. Her bir ilçe için ya da bir bölgedeki ilçeler için henüz “özel” bir düzenleme yapılmadı. Ancak bu sınıflamaya göre gelecekte ilçe bazında özel teşvik düzenlemeleri de mümkün olacak. Bu aşamada verilen teşvik, ilgili ilçenin ili hangi teşvik grubundaysa, bir alt grup teşvikinden yararlanacak şekilde düzenlenmiş oldu.

OSB’lere yatırım iki alt bölgenin teşvikinden yararlanacak Teşvik kararnamesinde yer alan dipnotlarda, OSB’lerde yapılan yatırımlar, bir alt bölge teşvikinden yararlanır hükmü bulunuyor. Buna göre, 1. Bölgede OSB içine yapılan bir yatırım, 2. Bölgenin teşviklerinden yararlanıyor. Kararnamede ilçe bazında sınıflama yapılmasının ardından, kapsama giren bir ilçedeki OSB’ye yatırım yapılırsa, 2 alt bölgenin teşvikinden yararlanma imkanı doğmuş oldu.

21 Ağustos 2020 günlü Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı (2846) ile ilinin ait olduğu teşvik grubundan bir alt grupta teşvik uygulanacak Trakya Bölgesi’nde Edirne ve Kırklareli’nin de içinde olduğu ilçeler şöyle:

Edirne: Enez, İpsala, Meriç, Lalapaşa Kırklareli: Demirköy, Pehlivanköy, Kofçaz Alınan karar ile İlimizde Enez, İpsala, Meriç, Lalapaşa ilçelerimizde yapılacak olan yatırımlar genel olarak 2. Bölge teşvikleri yerine 3. Bölge teşviklerinden yararlanma hakkını elde etmiş ve bu bölgemiz açısından büyük yararlar sağlayacağını düşünmekteyiz” ifadelerine yer verildi.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER