Akıllı, Erikli Kooperatifi’nin Belediyeye Devri Konusunda Konuştu: “Oyalama Taktiğinden Vazgeçilmeli..!”

Akıllı, Erikli Kooperatifi’nin Belediyeye Devri Konusunda Konuştu: “Oyalama Taktiğinden Vazgeçilmeli..!”
Bu haber 16 Mart 2017 - 13:56 'de eklendi ve 1.223 kez görüntülendi.

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi eski 2. Başkanı Şükrü Akıllı dün düzenlediği basın toplantısında, kooperatifin Keşan Belediyesi’ne devri konusunda değerlendirmelerde bulunurken; belediyenin oyalama taktiğinden vazgeçip, görevini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

 

Atatürk Parkı’nda düzenlenen toplantı, saat 11.15 sıralarında başladı.

“Devir konusunda çok fazla emek verdik ancak, herhangi bir sonuca ulaşamadık”

Açıklamasına, “Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nde, 3 yıl süreyle görev yaptım.” diyerek, başlayan Akıllı, şunları söyledi: “Önceliklerimiz arasında, Erikli Sahili’nin alt yapısının ve belediyecilik hizmetlerinin Keşan Belediyesi’ne devredilmesi vardı. Bu konuda, çok fazla emek verdik ve gayret ettik. Ancak, herhangi bir sonuca ulaşamadık. Devirle ilgili olarak, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a ve Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’ne 2 ay önce mektup yazdım. Mektupta; Erikli Sahili’ne yerleşmeye ve yaşanmaya başlandığı andan, bugüne kadar ki, durumu anlattım. Devir konusunun bir türlü gerçekleşemediğini anlattım. Erikli Sahili’nin alt yapı ve belediye hizmetlerinin devir alınması konusunda, 2015’in temmuz ayından itibaren gerekli görüşmeler yapılmış mıdır? Yapılmış ise, görüşmeler hangi protokol çerçevesindedir? Mümkünse, son şeklinin gönderilmesini istedim. Türkiye’de bir bilgi edinme yasası söz konusudur. Bende, yasaya dayanarak, bu soruyu sordum. Ama konu hakkında ne Keşan Belediyesi’nden ne de Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nden bugüne kadar bana yanıt verilmedi. Bende bunu basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyorum.”

“Devir konusu, yerinde sayıyor”

Erikli’de devir konusunda, eleştirilerini sürdüren Şükrü Akıllı, sözlerine şöyle devam etti: “Devir konusunda, bugüne kadar sürekli aynı şeyler söylendi, tekrar edildi ancak, bir türlü ilerleme kat edilemedi. Kısacası, devir işlemi yerinde sayıyor. Erikli, 1960’lı yıllardan itibaren bir yaşam alanı içerisine girdi. Ama bugün bir turizm beldesi olarak, karşımıza çıktı. Burada, en büyük emekte Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nindir. Bu kooperatif, 7 kişiyle kuruldu ve 5 bin üyesi bulunmaktadır. Türkiye’de böyle bir yapı yok. 5 bin üye, 28 yıldan bu yana Erikli’nin alt yapısının düzenlenmesinden, denizin ve kumunun temizlenmesine kadar her şeyiyle kooperatif ilgilendi. Keşan Belediyesi de, yasalardan yararlanarak, sadece gelirlerini tahsil etti. Buraya çok fazla hizmet verdiğini söylemek mümkün değildir.”

“Genel kurulun iptali için açılan dava ve seçimler, devir işlemini duraklattı”

2005 yılında yapılan genel kurulda, devir konusunda bir karar alındığını hatırlatarak, sözlerine devam eden Akıllı, şunları söyledi: “Bizden önceki sayın Feyzullah Aktan başkanlığındaki yönetim, Keşan Belediyesi’ne dilekçe yazarak, devir işleminin gerçekleşmesini istedi. Daha sonra belediyede; ‘bir süre daha alt yapıyla ilgili hizmetler, kooperatif uhdesinde kalsın.’ diyor. Aradan yıllar geçtikten sonra, belediye başkanı Erikli’nin alt yapı sorunlarını bildiğini ve belediye olarak, devir almaya hazır olduklarını dile getiriyor. 2012 yılına kadar konu sürekli dillendirildi. 2012 yılında bende, dilekçe hazırlayarak, belediye başkanımıza ilettik ve alt yapıyı devir almaya hazır olduklarını bize iletti. Konu hakkındaki protokolümüz hazırlandı ve genel kurulumuzda onaylandı. Belediyeyle bu protokol çerçevesinde, iş birliği protokolü hazırladık. Protokol gereği; su, kanalizasyon ve arıtma gibi diğer konularda, entegrasyonu tamamlayıp; 2014 yılında kesin devir sürecini görüşeceklerdi. Fakat, bir üyenin 2013 yılında yapılan genel kurulunun iptali istemiyle, açılan dava ve 2014 yılındaki seçimler nedeniyle, konu 5-6 ay durakladı. Açılan dava mahkeme tarafından ret edildi. Bunun üzerine, 2015 yılında belediyeye resmi bir yazı yazarak, devir konusunda herhangi bir tereddüt yoktur. Mahkeme, genel kurulu iptal etmemiştir, gelin belediye olarak, Erikli’nin alt yapısını devir alın dedik. Bu yazıya, belediye o dönem cevap vermedi.”

“Kooperatif, 2 yıl sonra otomatik olarak fesih olacak”

Şükrü Akıllı, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; 2015 yılı itibariyle devir işleminin biteceği ifade edildi. 2017 yılındayız ancak, halen bu konuda atılan bir adım yok. Kooperatif, 28 yıldan bu yana Erikli’nin bugünlere gelmesi için bir bedel ödemiştir. Üyelerinin aidatlarıyla ve katkılarıyla, Erikli’yi bugünlere getirdi. Ama bu işin artık, kooperatifle götürülmesinin sakıncalı ve mümkün olmadığını sürekli dile getiriyoruz. Kooperatif, 30 yıllığına kurulmuştu ve 2 yıl sonra, otomatik olarak, fesih olacaktır. Bundan ötürü de, belediye sorumluluğu alması gerekiyor.”

“Bölgede yaşayan insanlar yaşanan durumdan bıktı”

Kooperatifin harcama giderleri hakkında da, bilgilendirmede bulunan Akıllı, “9 Eylül 2012-31 Aralık 2012 tarihlerinde, 686 bin 511 liralık giderin yaklaşık 500 bin lirası belediye hizmetleri ve alt yapı hizmetlerine gitmiştir. 2014 yılında ise, 1 milyon 552 bin liralık giderlerinin, yaklaşık 1 milyon 350 bin lirası yine alt yapı ve belediye hizmetlerine gitmiştir. Biz, üyelerden alınan paranın tamamını Erikli’deki hizmetlere harcıyoruz. Ama o bölgede yaşayan insanlarda yaşanan durumdan bıktı. Keşan Belediyesi buradaki insanlardan sadece emlak bedeli almıyor. İnsanlardan yaklaşık 15 kalem geliri bulunmaktadır. Belediye bu gelirleri 1965 yılından bu yana tahsil ediyor. Tahsil ettiği parayı yerinde harcaması gerekiyor. Harcanmış olsaydı, turizm bölgesi denilen Erikli çok daha fazla gelişmiş olacaktı. Bundan sonraki süreçte; görev, yerel yönetimlerindir. Erikli, Keşan Belediyesi’nin mücavir sahasındaysa, belediye bu görevi devir alması gerektiğini bölgede yaşayan herkes dile getirmektedir.”

“Devir konusunda, oyalama taktiğinden vazgeçilmeli”

Keşan Belediyesi tarafından uzun zamandır dile getirilen devir işlemlerindeki oyalama taktiğinden vazgeçilmesi gerektiğine kayıt düşen Şükrü Akıllı, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, dürüst, çalışkan ve başarılı bir arkadaşımızdır. Keşan halkına söz veriyor ve yapıyor. Ama Erikli’de yaz mevsiminde nüfusumuz 70 binleri buluyoruz ve bize de sürekli söz veriliyor. Bu sözünde yerine getirilmesini istiyoruz. Sözlerini neden yerine getiremiyorsa, kamuoyuyla paylaşmalarını rica ediyorum. Devir işlemi konusunda, sayın Feyzullah Aktan başkanlığındaki yönetimi 9 yıl, bizi 3 yıl, şimdiki yönetimi ise, 2 yıldır oyalıyorlar. Artık, oyalamayı bırakıp; Keşan Belediyesi’nin artık, görevini yapması gerekiyor.” (Deniz ÇİL)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER